ČASTÉ DOTAZY

 

1. Kdy tábor probíhá? 

Vždy prvních čtrnáct dní v červenci. Odjíždí se vždy v sobotu po vysvědčení.

 

2. Pro koho je tábor určen? 

Tábor je určen pro děti od pěti let po děti končící povinnou školní docházku (15 let). Pro děti, které se rády baví, sportují a učí se nové zajímavé věci. Počet dětí je 40-50.

 

3. Na jak dlouho se na tábor jezdí? 

Na čtrnáct dní.

 

4. Jak je možné dítě přihlásit? 

Odesláním vyplněné přihlášky panu PETRU PILNÍKOVI.

 

5. Mohou na tábor i děti, které berou pravidelně léky, mají zdravotní omezení, alergie, astma...? 

Mohou. Na jejich zdravotní stav je brán zřetel po celou dobu tábora a režim dne je mu uzpůsoben. Tzn. bere-li dítě pravidelně LÉKY, má režim uzpůsoben tak, aby si je mohlo vzít a přitom nebylo ošizeno o nic z programu tábora. Má-li dítě nějaké zdravotní omezení je brán zřetel na jeho fyzickou zátěž při soutěžích.

 

6. Jak je zajištěn zdravotnický dozor? 

V táborové základně je po celou dobu přítomen kvalifikovaný ZDRAVOTNÍK (s ovědčením dle vyhl. MŠMT č.524/2004 Sb.). Po dobu tábora je zajištěn lékařský dozor lékařem i zubařem ve Velkém Šenově. Při nutnosti akutního ošetření jezdíme do nemocnice v Rumburku.

 

7. Kde děti spí? 

Děti spí ve stanech s podsadou. Stany jsou pro dvě osoby, jsou v nich dvě postele a skříňka na uložení drobných věcí.

 

8. Mohou mít děti místo spacáku deku? 

Nedoporučujeme dávat dítěti deku namísto SPACÁKU. I když je tábor v létě a děti spí na postelích ve stanech podsadou, jsou noci přeci jen dost studené a hrozí prochladnutí dítěte. Navíc doporučujeme dávat dětem s sebou i PROSTĚRADLO NEBO DEKU jako další izolační vrstvu na postel. Peřina nebo deka jsou dost neskaldné narozdíl od spacáku, který si může dítě vzít i do autobusu a nazabírá mu tak zbytečně místo v kufru. Je-li dítě zvyklé spát na POLŠTÁŘKU, doporučujeme ho přibalit. Dále je vodné, aby dítě mělo na spaní PYŽAMO a teplé ponožky a TEPLÁKOVOU SOUPRAVU. Noci jsou opravdu dost chladné.

 

9. Mohou mít děti s sebou mobilní telefon, foťák, MP3 přehrávač? 

Obecně nedoporučujeme dávat dětem na tábor cenné věci jako jsou mobily, foťáky, MP3 přehrávače, atd. Dítě má za tyto věci samo odpovědnost. Může si je samozřejmě uložit u svého vedoucího, který má možnost je zamknout v buňce, ale je to pro všechny zbytečná starost navíc. Na táboře není zavedena elektřina, proto odpadá možnost nabíjení mobilního telefonu. Můžete se kdykoliv telefonicky spojit s některým z vedoucích, který vám zprostředkuje kontakt s dítětem. Dítě, které se cítí ukřivděno nebo se mu stýská, rádo sahá po telefonu a volá rodičům. Jsme zastánci toho, že je lepší problém řešit na místě, vy po telefonu stejně dítěti nepomůžete.

 

10. Jak vysoké mám dát s sebou dítěti kapesné? 

To je jen na Vás. Do města chodíme průměrně čtyřikrát za dobu trvání tábora. Doporučujeme 200-500 Kč. Není třeba dávat dětem víc, protože si stejně kupují nejčastěji sladkosti a hračky.

 

11. Je nutné, aby dítě mělo holínky a pláštěnku? 

ANO, to je OPRAVDU BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ. Nevhodné jsou nepromakavé bundy, protože v několikadenních silných deštích promokne každá, byť i sebevíc nepromakavá bunda. Na holinkách také trváme, protože i když po dešti chodíme s dětmi hlavně po sušších lesních cestách, ani tam se blátu a loužím nevyhneme a do toho jsou plátěné boty nevhodné. Promočené oblečení a boty není kde sušit a během pár dní dětem všechno náhradní oblečení velice rychle dojde. Nedoporučujeme jen obyčejné igelitové pláštěnky, lepší jsou silnější - tolik se netrhají.  NEBUDE-LI MÍT DÍTĚ PLÁŠTĚNKU A HOLINKY , BUDOU MU ZAKOUPENY Z KAPESNÉHO.

 

12. Jak je zajištěno koupání? 

Děti se koupou několikrát za tábor v TÁBOROVÝCH SPRCHÁCH. Záleží na zátěži dětí a na počasí. Starší děti (hlavně dívky) nebo děti s kožními a jinými problémy, které si to vyžadují, se mohou bez problémů sprchovat každý den. Při příznivém počasí se chodíme koupat i do nedalekého rybníka, jinak jezdíme do krytého plaveckého bazénu v Rumburku, kde děti i důkladně prohlížíme kvůli klíšťatům a je zde perfektní možnost pořádně se vysprchovat.

 

13. Jak je zajištěno stravování? 

Na táboře vaří kvalifikovaní KUCHAŘI. Jídlo je minimálně 5x denně (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře, /druhá večeře/). Jídelníček je sestaven tak, aby odpovídal věku a zátěži dětí a splňoval platné hygienické normy. Obědy i večeře jsou teplé. Pitný režim je zajištěn po celý den várnicí s čajem nebo šťávou u kuchyně. Kdykoliv se opouští tábor mohou si děti načepovat pití do lahve s sebou a navíc každý z vedoucích má u sebe ještě další lahve s vodou. Na celodenní výlet je nám dovezen oběd a svačiny máme s sebou.

 

14. Co vše je zahrnuto v ceně tábora? 

V ceně tábora je zahrnuta cesta autobusem z Ústí nad Labem (Děčína) na tábor a zpět, cesty na výlety, strava, pojištění, vstupy do bazénu, na rozhledny, drobné odměny, které děti dostanou za své snažení při celotáborové hře, památeční předměty, atd.

 

15. Mohu dítěti poslat dopis, balíček? 

Samozřejmě. Poštu vyzvedáváme denně.

 

16. Musí umět dítě číst a psát? 

Nemusí. Jelikož je tábor určen pro děti od 5-ti do 15-let, tak jsou i hry uzpůsobeny tak, aby je zvládly všechny děti. Pokud je při nějaké hře nutná znalost číslic a písmenek, je dítěti nápomocný doprovod, který tuto znalost ovládá. A na čtení dopisů se vždycky najde nějaký ochotný vedoucí nebo praktikant.

 

17. Chodí děti na celodenní výlety? 

Na celodenní výlet vyrážíme tak 2x za tábor. Délka trasy záleží na dětech samotných (jejich vytrvalosti) a hlavně na rozmarech počasí. Každý rok chodíme na výlet do Šluknova, který je spojený s projížďkou na koních a je-li hezké počasí tak i s koupáním v krásném rybníku.

 
18. Jaký je denní režim dětí? 

7:00 budíček, 7:10 rozcvička, 7:30 ranní hygiena, příprava na snídani, 8:00 snídaně, 8:30 úklid stanů, 9:00 dopolední program - soutěže, 10:30 přesnídávka, 11:00 dopolední program - soutěže, 12:00 oběd, 12:30 polední klid, 13:30 odpolední program - soutěže, 15:00 svačina, 15:30 odpolední program - soutěže, 18:00 večeře, 18:30 nástup - zhodnocení dne 19:00 večerní program, 21:00 večerka

Režim dne se může měnit v závislosti na počasí nebo denním programu, např. jdeme-li na celodenní výlet nebo do bazénu.

 

19. Mohu se jet na dítě podívat? 

Samozřejmě chápeme, že každý rodič má o dítě strach. Ale můžeme Vás ubezpečit, že o Vaše dítě je dobře postaráno. Taky je nám jasné, že si spousta rodičů myslí, že se dítěti stýská. To určitě ano, ale věřte, že Vám se po něm určitě stýská víc. Dítě má tak nabitý program, že ho kolikrát během dne myšlenka na rodiče ani nepřepadne. S návštěvami rodičů jsme měli v minulosti špatné zkušenosti. Proto hlavní vedoucí vyhlásil zákaz návštěv, jelikož přítomnost rodičů je jen rušivým elementem nejen pro vaše, ale i ostatní děti, celkově naruší chod tábora. Každá návštěva navíc musí být proškolena o možném nebezpečí, které v táboře hrozí a musí s sebou mít i platnou bezinfekčnost, jelikož přichází do styku s dětmi. I to jsou další důvody, proč překonat stesk a obavy a počkat na příjezd autobusu po skočení tábora. Telefonický kontakt vám samozřejmě umožníme, ale jsme zastánci toho, že návštěvy rodičů nejsou vhodné.

 

20. Kdo na děti po dobu tábora dohlíží? 

Po celou dobu na děti dohlíží kvalifikovaní VEDOUCÍ a PRAKTIKANTI, přítomen je i ZDRAVOTNÍK. V noci je na hlídce NOČNÍ HLÍDAČ.

 

21. Je možné dítě přivést/odvést dříve/déle? 

Po předchozí dohodě je to možné. Odjede-li dítě z jiných než zdravotních důvodů - např., že se mu stýská nebo kvůli nějakému závažnému přestupku proti táborovému řádu (vlastnictví alkoholu, drog, sexuální obtěžování nebo šikana ostatních dětí, nedodržování hygienických návyků, nepřizpůsobivost) = z rozhodnutí vedoucích, nebudou vám vráceny žádné peníze.

 
22. Pro kolik dětí je tábor určen? 

Tábor je určen pro 40-50 dětí.

 

23. Chodí děti do města, nakupovat? 

Do města chodíme průměrně tak 4x za tábor. Děti mají vždy krátký rozchod a vedoucí jim rozdají peníze. S malými dětmi chodí vždy dozor, aby se nestalo,že by dítě peníze ztratilo nebo utratilo za "blbosti".

 

24. Mohu dítěti zavolat, když mu dám s sebou mobil? 

Když už uznáte za bezpodmínečně nutné, aby dítě mobil mělo, dává si ho většinou k vedoucím a nemá možnost si ho pravidelně dobíjet. Je lepší, když zavoláte některému z vedoucích a je-li to možné (když nejsou děti zrovna na soutěži, nástupu, atd.), tak Vám dítě beze všeho předá k telefonu.

 

25. Co když má dítě nějaké omezení ve stravování, dietu? 

Není problém se tomu v rámci možností přizpůsobit. Je-li zrovna na jídelníčku jídlo, které dítě nesmí (má ho zkázáno od lékaře), udělá se mu speciální porce něčeho jiného. U lékařské diety je možnost po celý tábor vařit dítěti jen taková jídla, která dítě smí. Naši kuchaři jsou kvalifikovaní, takže není problém, aby dítě bez problémů dodržovalo např. jaterní, diabetickou, bezlepkovou, aj. dietu i po dobu tábora. S alergiemi na jídlo a různými dietami máme mnoho zkušeností.       

                

26. Jaké je vhodné zavazadlo? 

Nejvhodnější je KUFR, protože jsou v něm věci přehlédné a dá se snadno zastrčit pod postel. HYGIENICKÉ POTŘEBY je vhodné zabalit do toaletní tašky. Na cestu a výlety je vhodný BATOH. Jeho velikost by měla být taková, aby se tam dítěti vešly všechny věci do bazénu (ručník, plavky, hygienické potřeby, náhradní prádlo /spodní prádlo, ponožky/, pláštěnka, pití, popř. mikina) nebo výlety (pláštěnka, pití, ešus, lžíce, popř. mikina nebo bunda). Nevhodné jsou batohy na kolečkách, jsou nepohodlné na delší cesty a navíc jsou poměrně těžké už sami o sobě.

 

27. Chodí děti do bazénu, k rybníku? 

Pokud je příznivé počasí, chodíme se koupat k nedalékému rybníku. Jinak jezdíme několikrát za tábor do krytého plaveckého bazénu v Rumburku.

 

28. Jaká je vhodná velikost láhve na pití?            

Nejvhodnější jsou litrové PET-láhve s klasickým víčkem. Příliš nedoporučujeme cyklististické láhve právě kvůli uzávěru, který často teče.

 

29. Musí mít dítě vlastní nádobí? 

Každé dítě musí mít EŠUS, nejlépe celou sadu (velký, malý, víčko) nebo něco na ten způsob (plastová hlubší miska s víčkem atd.), polévkovou LŽÍCI a HRNÍČEK. Nevhodný je příbor, protože se s ním z ešusu špatně jí. Také nedoporučujeme keramické nebo porcelánové nádobí, protože hrozí rozbití.

 

30. Musí mít dítě s sebou repelent, krém na opalovámí? 

Doporučujeme, aby dítě mělo vlastní KRÉM NA OPALOVÁNÍ i REPELENT. Repelenty od dětí na začátku tábora vybíráme, aby je zbytečně neplýtvaly a náhodou nenastříkaly na celty stanů (porušila by se tím impregnace) nebo sobě do očí. Před každou cestou do lesa děti repelentem nastříkáme. Na konci tábora dětem repelenty zabíle do kufrů.